Як вибрати фіто лампи для рослин: детальний гід

Якщо рослини вирощуються у закритих приміщеннях, дуже важливо подбати про гарне освітлення для них. З цією метою успішно застосовуються фіто лампи.

Фіто лампи відіграють важливу роль у вирощуванні рослин у закритих приміщеннях, теплицях і навіть у домашніх умовах. Вони забезпечують рослини необхідним світлом для фотосинтезу, стимулюють ріст, цвітіння і плодоношення. У цій статті ми детально розглянемо, як правильно вибрати фіто лампи для різних культур, які спектри світла найкраще підходять для різних етапів росту рослин, і чому фіто лампи є кращим вибором.

Що таке фіто лампи і для чого вони потрібні

Фіто лампи — це спеціальні освітлювальні пристрої, призначені для стимуляції росту рослин. Вони випромінюють світло в спектрах, що найбільш підходять для фотосинтезу. Фіто лампи особливо корисні у випадках, коли природне освітлення недостатнє або відсутнє взагалі.

Чому варто використовувати фіто лампи

 1. Ефективність: Фіто лампи забезпечують оптимальний спектр світла для рослин, що сприяє більш швидкому і здоровому росту.
 2. Енергоефективність: Сучасні світлодіодні фіто лампи споживають менше електроенергії порівняно з традиційними лампами.
 3. Контроль: Можливість регулювання спектру і інтенсивності світла дозволяє створювати ідеальні умови для різних стадій росту рослин.

Основні характеристики фіто ламп

Спектри світла

Світло є основним джерелом енергії для фотосинтезу. Фіто лампи забезпечують рослини світлом у необхідних спектрах:

 1. Синій спектр (440-460 нм): Стимулює ріст вегетативної маси, розвиток листя і стебел.
 2. Червоний спектр (640-660 нм): Сприяє цвітінню і плодоношенню.
 3. Білий світ: Поєднує всі спектри і створює більш природні умови освітлення. Білий світ може бути теплим (2700-3000 К), нейтральним (4000-4500 К) або холодним (6000-6500 К).

Потужність

Потужність фіто лампи визначається у ватах (Вт) і залежить від площі освітлюваної поверхні. Рекомендована потужність фіто лампи на 1 квадратний метр:

 • Для розсади: 20-40 Вт/м²
 • Для зелених культур (салат, петрушка): 25-50 Вт/м²
 • Для квітучих і плодових рослин: 40-60 Вт/м²

Юмолі

Юмолі (µmol/m²/s) — це одиниця вимірювання фотосинтетично активної радіації (PAR), яка досягає поверхні листя рослин. Відповідні значення юмолів залежать від типу рослин:

 • Для розсади: 200-400 µmol/m²/s
 • Для зелених культур: 300-600 µmol/m²/s
 • Для квітучих і плодових рослин: 600-900 µmol/m²/s

Як вибрати фіто лампу: крок за кроком

Крок 1: Визначте потреби ваших рослин

Кожна рослина має свої вимоги до світла. Наприклад, розсада потребує більше синього спектру, тоді як плодові рослини потребують більше червоного світла. Визначте, які рослини ви плануєте вирощувати, і дізнайтеся про їхні потреби.

Крок 2: Виберіть тип фіто лампи

Існує кілька типів фіто ламп:

 1. Світлодіодні фіто лампи (LED): Найбільш енергоефективні, довговічні і можуть мати регульований спектр.
 2. Флуоресцентні лампи: Підходять для молодих рослин і розсади, але менш ефективні порівняно зі світлодіодними.
 3. Натрієві лампи високого тиску (HPS): Виробляють інтенсивне світло, але споживають більше енергії і виділяють багато тепла.

Крок 3: Розрахуйте потужність

Розрахуйте необхідну потужність фіто лампи залежно від площі вашого вирощувального простору і типу рослин. Для цього можна використовувати наведені вище рекомендації щодо потужності на 1 квадратний метр.

Крок 4: Виберіть правильний спектр

Для оптимального росту рослин важливо використовувати фіто лампи з правильним співвідношенням синіх і червоних діодів. Комбінація білих діодів різної температури свічення допоможе створити більш природні умови освітлення.

 • Синій спектр: 20-30%
 • Червоний спектр: 60-70%
 • Білий світ: 10-20%

Крок 5: Враховуйте додаткові характеристики

При виборі фіто лампи зверніть увагу на такі характеристики, як:

 • Термін служби: Світлодіодні фіто лампи мають тривалий термін служби (до 50 000 годин).
 • Енергоефективність: Вибирайте лампи з високим КПД.
 • Можливість регулювання спектру і інтенсивності світла: Дозволяє створювати ідеальні умови для різних етапів росту рослин.

Висновок

Фіто лампи є незамінним інструментом для успішного вирощування рослин у закритих приміщеннях. Правильний вибір фіто лампи, що відповідає потребам ваших рослин, дозволить забезпечити оптимальні умови для їхнього росту і розвитку. Використовуйте наведені рекомендації, щоб вибрати найкращу фіто лампу для вашого вирощувального простору і насолоджуйтеся здоровими і врожайними рослинами протягом усього року.

Read also:

Меню